Forfatteraften med Jesper Bugge Kold

Foto: Christian Petersen
En fortælling om håb, afsavn og drømmen om et nyt liv i Amerika | Billetpris: 100 kr.
Date
Tid
19:00 - 21:00
Pris
Adgang: 100 DKK
I samarbejde med
Holstebro Valgmenighed
Adresse

Kirkestræde 13
7500 Holstebro
Danmark

Rejs tilbage til den tid, hvor 300.000 danskere vendte ryggen til alt, de kendte, for at søge lykken i det forjættede land mod vest.

Hør forfatter Jesper Bugge Kolds medrivende fortælling om den store udvandring i 1800-tallet inspireret af hans anmelderroste romanserie ”Hvor vinden vender” og den spritnye ”Hvor ilden brænder” (udkommer 5. september) samt hans egen families historie.

I 1879 rejste Jesper Bugge Kolds slægtning Peter Julius Christensen til Amerika, og hans breve, som familien stadig har, har været en stor inspiration til bøgerne. Med varme, nærvær og historisk indsigt tegner han et levende portræt af de kvinder og mænd, der pakkede kufferterne og rejste mod det ukendte. En rejse båret af drømme, håb og nødvendighed.

Foredraget laves i samarbejde med Holstebro Valgmenighed, og indgår i et tema om danskernes udvandring til Amerika. Det andet foredrag i temarækken er Erik Nørkjærs foredrag ”Drømmen om Amerika” torsdag den 6. november, hvor han fortæller om danskernes udvandring, hvorfor de rejste og hvordan deres liv blev i deres nye hjemland. Begge foredrag afholdes på Holstebro Bibliotek.