Foto: Lars Skaaning
Foredrag og musik

Poesi på en torsdag

Tid
20:00 - 21:30
Pris
Adgang: 100 DKK
stud. og unge under 21 år: 50 DKK
Sted
Laden
Brogårdsvej 4,
7500 Holstebro
Laus Strandby Nielsen er månedens digter | Billetpris: 100 kr. / 50 kr.

Laus Strandby Nielsen debuterede som digter i 1970 med digtsamlingen, Åhhh! ... Kom hurtigt! Han er en enestående generøs digter, som i sit poetiske værk på en varm, men underspillet humoristisk måde arbejder med mange af dagligsprogets faste, klichéfyldte vendinger. Vendingernes betydning piller han op og spinder sammen igen, så den faste betydning rykker sig og en ny, overraskende mening træder frem. Med andre ord, Strandby lukker sproget op for os og viser, hvor rigt og mangfoldigt, det er. Han fører os ud af den låste betydnings fængsel og ud i friheden.

De to første linjer i digtet Vinduet fra digtsamlingen Mellemrum (1999), siger: ”Jeg har en fantastisk udsigt / fra mit vindue: selveste himlen.” Her bliver det mest banale løftet op i en vidunderlig åbenbaringshøjde. Men se også på pulveriseringen af det faste udtryk ’hele tiden’ i overskriften.

Laus Strandby Nielsen blev født 1944 i Aalborg, men voksede op i Allerød. Han er mag.art. i litteraturhistorie. Siden debuten har han udgivet yderligere 13 digtsamlinger. Sidst Idyller i 2025 på forlaget Ekbátana.

I 2013 blev han tildelt Statens Kunstfonds livsvarige hædersydelse og i 2015 Det Danske Akademis Beatrice Pris.

 

Øvrige programpunkter

Odin Teatrets Husorkester tager sig af aftenens musikalske underholdning med sangeren Rina Skeel, guitaristen Jan Ferslev, på bas Pelle Henningsen samt som gæstemusiker, Søren Normann Larsen fra Holstebro Musikskole på guitar. ”Månedens kendte holstebroer”, der vil læse nogle af sine yndlingsdigte er Bibi Mundbjerg, formand for Holstebro Kommunes Kultur- og Fritidsudvalg. Der vil blive læst op af persiske Omar Khajjams digte fra 1000-1100-tallet og selvfølgelig udvælges ”Månedens digt” af indkomne forslag. Som altid står Lemvig Boghandel klar til at række nye og gamle digtsamlinger til rigtige priser over disken. Endelig vil der være et indslag med Holstebro Kunstskole og dens dygtige elever.

 

Månedens digt

Traditionen tro har du mulighed for at indsende dit bud på "Månedens digt".
Blandt de indsendte digte bliver månedens digt udvalgt og læses op til Poesi på en torsdag.

Præmien er en bog af månedens digter.

Send det bedste fra skrivebordsskuffen

Arrangører

Holstebro Gymnasium og HF, Holstebro Bibliotek, Laden, Lemvig Boghandel, Uddannelsescenter Holstebro og Holstebro Kunstmuseum og Odin Teatret.
Begivenheden er støttet af:
Holstebro Kommune, Statens Kunstfond og Færchfonden

 

Pris: kr. 100 / 50 kr. for stud. og unge under 21 år - Inklusive et glas vin, en øl eller en sodavand