Tag på jagt efter drager, engle og mystiske væsner

24.02.21
Gå på opdagelse i Holstebro og oplev byen på ny ved at kigge efter særlige detaljer på bygninger og kunstværker.

Mærk spændingen som en sitren i fingrene. Med din telefon i hånden, bliver du ført gennem byen i en søgen efter poster og opgaver, der skal løses. Spændingen afløses af undren og begejstring over alle de forunderlige og fascinerende kunstoplevelser, vores by har at byde på. En engel her og en drage der. Allevegne gemmer der sig fantastiske historier og kunstfærdige detaljer. Du bestemmer selv, om det er en hæsblæsende jagt eller en hyggelig og rolig gåtur. Uanset hvad vil du opleve nye detaljer i vores skønne by, og blive klogere på, hvor mange fine historier vores by gemmer på. Ruten slutter samme sted, som den starter. I byens hjerte foran de gule døre ved biblioteket.

Netop nu har du muligheden for at gribe din telefon og drage ud på en fabelagtig færd i Holstebro. Alt det kræver, er, at du downloader den gratis app MapOp, og så er du klar til at indlede jagten. Der er både en børnerute og en rute for unge og voksne. Så tag din familie eller dine venner under armen og få en spændende og ny oplevelse i vores by. Indsend jeres besvarelse og deltag i konkurrencen om præmier.

Der er to forskellige ruter:

Gå på opdagelse i Holstebro for børnefamilier
Startsted: Foran de gule døre ved indgangen til Biblioteket/Rådhuset
Længde: 1317 meter
Målgruppe: For børn op til 14 år
Rutenummer: 59703

Gå på opdagelse i Holstebro for unge og voksne
Startsted: Foran de gule døre ved indgangen til Biblioteket/Rådhuset
Længde: 2464 meter
Rutenummer: 45942

Få hjælp til at finde og downloade appen her.